Soğuk Baklava

Leila

Global Mod
Global Mod
Soğuk Baklava Tanımı İçin Malzemeler

• 300 gram güllaç (12 güllaç yaprağı)
Şerbeti için;

• 2 lt süt
  • 3 su bardağı şeker
İç gereci için;

• Ceviz içi
Üst süslemesi için;

• Rendelenmiş çikolata
  • Çekilmiş fıstık
  • Kakao
Soğuk Baklava Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle şeker ve sütü tencereye alıp ocağın altını yakıyoruz. Şeker eriyene kadar karıştırıyoruz şeker eriyince altını kapatıyoruz. Sütümüz ılık olacak fazla ısındıysa soğuması için bekleyebilirsiniz.
  2. ondan sonrasındasında güllaç yapraklarımızın sığacağı boyutta bir tepsi alıyoruz ve güllaç yapraklarımızı tek tek hazırladığımız şerbetle ıslayarak diziyoruz (Ben 12 adet güllaç yaprağı kullandım 6 adet altta 6 adet üstte olacak biçimde hazırladım içinde yavaşça çekilmiş ceviz içi ekledim sizlerde fındık fıstık yada ceviz içi kullanabilirsiniz)
  3. ayni süreci altta olacak 6 adet güllaç yaprağı için yinelıyoruz. Üstüne yavaşça çektiğimiz cevizimizi serpiyoruz.
  4. Üstte gelecek güllaç yapraklarına da allltakiler üzere şerbetimizle ıslayarak diziyoruz. Son yaprağında ısladıktan daha sonra kalan şerbeti üstüne eşit olacak biçimde döküyoruz.
  5. Tepsimizin üstünü streç sinema ile kapatarak 2 saat kadar dinlendiriyoruz.
  6. Dinlenen tatlımızın üstüne kakaoyu serpiyoruz rendelediğimiz çikolatayı da üstüne serpiyoruz.
  7. sonrasındasındasında (Ben fıstık tozu ile süsledim sizde istediğiniz biçimde süsleyebilirsiniz) fıstık tozumuzla süsleyip, servis ediyoruz. Biz fazlaca beğendik umarız sizde beğenirsiniz. Afiyet olsun.
Soğuk Baklava Tanımı Fotoğraflı Yapılışı