Putin’in Ukrayna ile On Yıllardır Saplantısını Açıklamak

CaKiR

Global Mod
Global Mod
Winston Churchill bir keresinde Rusya’yı “gizemle sarılmış, bir muamma içinde bir bilmece” olarak tanımlamıştı. Bu, dünya Ukrayna konusunda bir sonraki hamlesini beklerken, Kremlin’in lideri Vladimir Putin için de aynı derecede geçerli olabilecek bir ifade.

Onu daha iyi anlamak için, Washington’un Rusya cumhurbaşkanı konusunda önde gelen uzmanlarından biri olan Fiona Hill’e ulaştık. Hill, birçok ABD idaresinde istihbarat görevlisi ve politika danışmanı olarak hizmet vermiş, en son Donald Trump yönetimindeki Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Avrupa ve Rusya’dan sorumlu kıdemli direktör olarak görev yapmıştır.

Bizimle Putin’in uzun zamandır Ukrayna’yı ilhak etme takıntısı, kendisini dışarıdan gelen bilgilere nasıl kapattığı konusundaki endişeleri ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki “herhangi birini satın alma” yeteneğiyle ilgili özel övünmeleri hakkında konuştu.

Aşağıdaki alıntılar, uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir:

İdarenin şu ana kadar bu krizi ele alış biçimini nasıl değerlendirirsiniz? Ne işe yaradı ve ne yaramadı?

Bence şartlar göz önüne alındığında olabildiğince iyi idare ediyorlar. Genel olarak, yönetimin şu anda yaptığı şey kesinlikle tavsiye ettiğim şeydir. Ama işe yarayıp yaramayacağını söyleyebilir miyiz bilmiyorum. Gerçek test uzun bir süre boyunca olacak. Bunun kısa ve keskin bir kriz olacağını sanmıyorum.

Ne demek istiyorsun?

Putin yıllardır Ukrayna’yı ele geçirmeye çalışıyor. 2006’da Ukrayna’ya giden gazı kestiler. 22 yıldır iktidarda ve tüm bu süre boyunca, Ukrayna’yı öyle ya da böyle hedef aldı ve zamanla yoğunlaştı. Putin, başkanlığında, gözetiminde Ukrayna’yı Rusya’nın yörüngesine geri çeken kişi olmak istiyor. Ve onun için mümkün olana göre 2036’ya kadar başkan olabilir.

Bu onun için temelde ideolojik mi yoksa jeopolitik mi?

Kişisel olarak onunla ilgili – mirası, kendisine bakışı, Rus tarihine bakışı. Putin kendisini açıkça Rus tarihinin bir kahramanı olarak görüyor ve kendisini Rus toprağı olarak gördüğü yerde bir araya getirmeye çalışan önceki Rus liderlerinin yerine koyuyor. Kaçan ve geri getirmesi gereken Ukrayna aykırıdır.

Ve bu onun burada mantıksız davrandığı anlamına mı geliyor?

Hayır, onun bakış açısından mantıksız davrandığını düşünmüyorum. O bizim bulunduğumuz yerden farklı bir çerçevede. Tarihin içinde yaşıyor ve tarih anlatısını anlatıyor. Kendisi aynı zamanda Rusya’da NATO’nun genişlemesine karşı çıkan daha geniş bir güvenlik görevlisi grubunun da bir parçasıdır; ABD’nin Avrupa’dan çıkmasını istiyorlar.

Ama görünüşe göre güvenlik durumunu daha da kötüleştirmiş.

Bu bizim bakış açımızdan, dışarıdan. İçten ne söylediğini tam olarak bilmiyoruz. Onun bakış açısına göre şu anda Ukrayna’yı sıkıştırıyor ve Ukrayna ekonomisi çöküyor. Tüm dikkatimizi çekiyor. Hepimiz onun hakkında konuşmaktan başka bir şey yapmadan etrafta koşuyoruz. Söyleyeceği gibi, şimdi onu dinlememizi sağlıyor. Onu bizden istediği şartlarda duyup duymadığımız başka bir mesele.

Ve Ukrayna’yı almak için çok yüksek bir bedel ödemeye hazır olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Putin daha agresif olabileceğini ve bizi bekleyip bizden daha fazla acı çekebileceğini düşünüyor. Amacı bizi bölmek, aslında hiçbir şey yapmadan teslim olmak. Yani baskıyı yüksek tutacak. İstila edip etmeyeceğini söyleyemem. Ama kesinlikle bize bunu yapacağına dair her izlenimi verecek ve operasyonel sürpriz bulmaya çalışmak istiyor. Bizi yakalamak istiyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk Oblastında bir Ukrayna askeri tank tatbikatı, askerler açıklanmayan bir yere taşınmaya hazırlanırken Perşembe günü aniden iptal edildi. Kredi… Tyler Hicks/The New York Times

Batı’nın tepkisine baktığında, sizce sinyalleri nasıl okuyor?

Medya derlemelerinde ona verdiklerinin ötesinde, gerçekte ne tür sinyaller aldığını, ne dinliyor olabileceğini bilmiyorum. Ve bu sorunun bir parçası. İstihbaratının ne kadar iyi olduğunu bilmiyoruz. Ve bazı durumlarda, bunun harika olmayabileceğini düşünüyoruz çünkü kesinlikle Ukrayna’daki ruh halini düşündüğünüz kadar iyi okumamış. Açıkça hepimizin uluslararası alanda dağılacağını düşündü. Muhtemelen Batı’nın NATO ve Avrupa birliği şeklindeki kararlılığını tahmin etmemişti, ama insanların ona ne söylediğini bilmiyoruz.

İnsanlar onun harika bir iş çıkardığını – bilirsiniz, hepimizin teslim olduğunu söylüyor olabilir. Avrupa liderlerinin bir geçit töreni var ve onları test etmeye ve ne söyleyeceklerini görmeye çalışıyor. Aralarında gün ışığı arıyor ve sonra kendi değerlendirmesini yapıyor.

ABD’nin Putin’i daha fazla sıkıştırması gerektiğini düşünüyor musunuz? Başka bir yaptırım turu başlatmak için bazı tetikleyicileri beklemek yerine şimdi cezalar vermek mi?

Bu, hemen şimdi tetiklemek için bir hata olur. Sadece böyle kaba mesajlaşma ile çalışmaz. Yaptırımları açıp kapattığınızda, yaptırımların nedenini ve etkisini gösterebilmelisiniz. Aksi takdirde, görünüm o zaman olur, peki, zaten yapabileceğimiz bir şey yok. Çünkü Rusya’nın bakış açısı, ABD’nin tek yaptığı, ne yaparlarsa yapsınlar ülkelere yaptırım uygulamaktır. Biz sadece bu anlatıyı beslerdik.

Ve zaten birçok şey yapıyoruz. Ancak Rusya’dan daha fazla hareket etmeden önce tek taraflı yaptırımlar uygularsak, müttefikleri kaybetmiş olacağız. Ve Putin muhtemelen bunun bir kısmına güveniyor.

Dün gece bir Avrupa dışişleri bakanı ve onların müsteşarlarından biriyle yemekteydim. Ve Putin’in onlara açıkça Amerika Birleşik Devletleri’nde veya Avrupa’da istedikleri herkesi satın alabileceklerini söylediği Ruslarla yaptıkları tartışmaları anlatıyorlardı.

Ruslar, yaptırımlar ve diğer her şeyde ABD’yi ve tüm müttefiklerini geride bırakabileceklerini düşünüyorlar. Ve bunda çok başarılı oldular çünkü kendi sistemlerimizde onlar için lobi yapan lobiciler var. Rus şirketlerinin yönetim kurulunda yer alan veya Rus şirketlerine danışmanlık yapan uzun bir listeye inebilirsiniz.

Ukrayna Üzerinden Artan Gerginliği Anlayın

Kart 1/5

Bira üretim çakışması. Ukrayna ile Rusya arasındaki düşmanlık, Rus ordusunun Ukrayna topraklarına geçerek Kırım’ı ilhak ettiği ve doğuda bir isyanı alevlendirdiği 2014’ten bu yana kızışıyor. 2015’te belirsiz bir ateşkese ulaşıldı, ancak barış zor oldu.

Düşmanlıklarda ani artış. Rusya yavaş yavaş Ukrayna sınırına yakın kuvvetler inşa ediyor ve Kremlin’in komşusuna yönelik mesajları sertleşti. Endişe Ekim ayı sonlarında Ukrayna’nın Rus destekli ayrılıkçılar tarafından işletilen bir obüsü vurmak için silahlı bir insansız hava aracı kullandığı zaman arttı.

Bir istilayı önleme. Rusya grevi, Ukrayna’ya yeni bir müdahalenin korkularını artırarak, ateşkes anlaşmasını ihlal eden istikrarsızlaştırıcı bir eylem olarak nitelendirdi. O zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri, NATO ve Rusya, bu sonucu engellemeyi amaçlayan bir diplomasi girdabına giriştiler.

Kremlin’in konumu. NATO’nun doğuya doğru genişlemesini giderek ülkesi için varoluşsal bir tehdit olarak tasvir eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, Moskova’nın Ukrayna sınırındaki artan askeri varlığının Ukrayna’nın ittifakla derinleşen ortaklığına bir yanıt olduğunu söyledi.

Yükselen gerilim. Batı ülkeleri Moskova ile diyalog kurmaya çalıştı. Ancak Biden yönetimi, bir işgal durumunda ABD’nin ağırlığını Ukrayna’nın arkasına atabileceği konusunda uyardı. Fransa, Almanya ve Polonya da Rusya’yı Ukrayna’ya taarruz başlatması halinde bunun sonuçları konusunda uyardı.

Açıkçası, her zaman siyasi koz için olmuştur. Ve Putin açıkça diyor ki: Herkesi satın alabilirim. Bu arada, yapabileceğine inanmıyorum çünkü Ruslarla çalışan ve dürüstlüklerini koruyan insanlar tanıyorum. Ancak Putin’in bakış açısından, bu çok güçlü bir sinyal.

Putin ile görüşmelerde oturdunuz. Tarihe bakış açısıyla ilgili bir tür laf mı ediyor?

Kendi mantığı var ve geçmişte çok daha ölçülüydü. Ama son zamanlarda Moskova’dan geçen birçok insan tanıyorum ve adamın haberlere daha da kapalı göründüğünü söylüyorlar. Ne tür bilgiler aldığından gerçekten emin değiliz ve daha çok küsmüş görünüyor. Peki Covid’in etkisi mi? Kendi suyunda çok uzun süre piştiği için mi? Şu anda tam olarak ne düşündüğünden emin olamayız. Bazı aklı başında seslerin yeniden bir hesaplama yapmaya zorladığını ummalısınız.

St. Louis County Savcısı Wesley Bell, merkez, polis yetkilileriyle 2019’da vurularak öldürülen bir memur hakkında düzenlediği basın toplantısından önce. Kredi… Robert Cohen/St. Louis Post-Dispatch, Associated Press aracılığıyla

Ne okumalı

• Astead W. Herndon’un bildirdiğine göre, suça karşı sert önlemleri geri almayı umut eden ilerici savcılar, bazı şehirlerde şiddet içeren suç oranları arttıkça direnişle karşı karşıya kalıyor.

• Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi lideri, Temsilci Kevin McCarthy, Trump yanlısı bir aday ve Temsilci Liz Cheney’e birincil meydan okuyan Harriet Hageman’ı onayladı. Annie Karni, bu desteğin, “kendi aşırı sağ kanadı ile daha ana akım muhafazakarlar arasında ince bir çizgi çizmeye çalışan” McCarthy için “olağanüstü bir hareket” olduğunu yazıyor.

• Ulusal Arşivler, Donald Trump’ın Florida’ya evine götürdüğü belgelerin gizli bilgiler içerdiğini tespit etti, Luke Broadwater ve Michael S. Schmidt’i rapor edin. Arşivlerden gelen mektupta ayrıca “Bazı Beyaz Saray personeli resmi olmayan elektronik mesajlaşma hesaplarını kullanarak resmi iş yürüttü” dedi.

vizör

First Lady Jill Biden, Pazartesi günü Washington’daki Aiton İlköğretim Okulu’ndan çocuklarla yürüyor. Kredi… The New York Times için Al Drago

Valentine’in Beyaz Saray’daki ziyaretçileri

On Politics düzenli olarak Times fotoğrafçılarının çalışmalarına yer verir. Pazartesi günü Sevgililer Günü’nde Jill Biden, Washington’daki Aiton İlköğretim Okulu’ndan ikinci sınıf öğrencilerine Beyaz Saray’ı gezdirdi. Al Drago’nun yukarıdaki görüntüyü yakalamamız hakkında bize söyledikleri:

Mini sarı okul otobüsleri South Lawn’da garaj yolunda yanaşırken öğrencilerin tezahüratlarını duyabiliyordum. First Lady’nin varlığı bir sürpriz oldu ve onu öğrencilerle yürürken gördüğümde, bir aşağı bir yukarı zıplıyorlar ve onunla el ele tutuşuyorlardı.

Bu fotoğrafı beğendim çünkü öndeki kız sınıf arkadaşını öne çekerken öğrencilerin hareket etmeye ne kadar istekli olduklarını görebilirsiniz. Öğrenciler North Lawn, Cross Hall, Beyaz Saray sinema salonu ve daha fazlasını gezdiler. Kuzey Virginia Community College’da öğretmenlik yapmaya devam eden eğitimcilerin uzun zamandır savunucusu olan Biden, öğrencilerine günün ilerleyen saatlerinde onları hiper hale getirebilecek çikolata verdiği için misafir öğretmenden özür diledi.

Bu fotoğrafı Biden önceden planlanmış fotoğraf çekimleri arasında yürürken çektim. Özellikle siyasette, her zaman daha insani, arada kalmış anları ararım.

Eksik olduğumuzu düşündüğünüz bir şey var mı? Daha fazlasını görmek istediğin bir şey var mı? Sizden haber almak isteriz. Bize [email protected] adresinden e-posta gönderin.