Patlak toplar ustaya emanet: Kahire’deki küçük dükkanın yuvarlak dünyası

AliDayı

New member
Top yuvarlaktır deyip peşinden koşan çocuklardık biz. Bugünkü çocuklar pek o kadar şanslı değil ancak benim yaşıtlarım için sokak içinde düzenlenen futbol maçları en hoş anılarımız içinde yer alır. Bu hoş anılar içinde toplarımızın bir çivi ya da başka yan tesirler niçiniyle patladığı anlar ise yavaşça bir acı tebessümle hatırlanır. Top deyip geçmemek lazım. Bir çocuk için edinmesi hayli güç, kaybetmesi ise acıdır. 1980’lerde bir topun maliyeti yüksekti o yüzden bir biçimde yamalarla filan tamir edilmek istenirdi. Günümüzde ülkemizde kaybolan bu iş kolu, Mısır’ın başşehri Kahire’de 68 yaşındaki Mustafa Mahmud Mustafa tarafınca devam ettiriliyor. Kahire’deki kutu üzere dükkanında, patlak topları tamir etme enstitüsünde, Mustafa Mahmud Mustafa Amcamız 50 yılı aşkın müddettir, yaralı toplara dikiş ediyor, onları yeniden peşinden koşulacak sağlıklı forma kavuşturuyor.

İŞİNDE MÜKEMMEL

Babadan oğula geçen bir zanaat bu. Mustafa Amcamız işinde o kadar usta ki Mısır’ın ünlü futbol kulüpleri Zamalek ve Al Ahly dahi onun hizmetinden yararlanmış. Öyküsünü Reuters’e özetlemek gerekirse:“Babam futbol toplarını sıfırdan yapardı. Ben de onun yanında çalıştım ve mesleği öğrendim. Doksanlı senelera kadar Çin’den ithalatın arttığı ve yeterli apreli topların ucuza satılmasına kadar bu biçimde devam ettik. Lakin o süreçten daha sonra topları tamir etmeye yöneldim. Evvelce futbol kulüpleri benden topları tamir etmemi ister ve ben de ret yanıtı veriyordum. Lakin daha sonra tamir işlerinde çalışmaya başladım ve bu zanaatı seviyorum, bu yüzden topları eksiksiz biçimde tamir ediyorum. Mustafa Amca, yaptığı işten duyduğu memnunluğu şu sözlerle anlatıyor: “Al Ahly ve Zamalek üzere büyük kulüpler benden hizmet istiyor. senelerca bu işi yaptım ancak daha sonra sıhhatim bozuldu ve yalnızca dükkanımda çalışmaya karar verdim. Beşerler bana gelip, işimi beğeniyor, hayli şükür.”