‘Öfkeli Hissettim’: Capitol’de Tek Başına Kapana kısıldı, İsyanın Ortaya Çıkışını İzledi

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — New York Temsilcisi Hakeem Jeffries’in kıdemli danışmanlarından Wayne K. Williams, Temsilciler Meclisi 5 No’lu Demokrat, 6 Ocak’ta ofisindeki tek personeldi, ofisinin ortasında bir odaya barikat kurdu. Capitol, iki yüzyılda binaya yapılan en ölümcül saldırı olarak ortaya çıktı.

Pandemi önlemleri ve protestolarla ilgili endişeler, o gün Bay Jeffries’in personelinin diğer üyelerini evde tutmuştu. Meclis Demokrat Grubu başkanı Bay Jeffries salondaydı. Bu, 44 yaşındaki New Yorklu Bay Williams’ı, binanın birinci katında, Capitol Crypt olarak bilinen Rotunda’nın hemen altındaki bir alanın yakınında, işaretsiz bir ofiste yalnız bıraktı.

Meclis, Başkan Biden’in seçim zaferini onaylamak için yeniden toplanmaya hazırlanırken, saatler sonra ortaya çıkacaktı.

Bay Williams geçenlerde The New York Times’a deneyimi hakkında konuştu. Bu röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

İşler saat 1’e kadar başlamadı. m. Ev odasında. Dışarıda neler olup bittiğinin ne zaman farkına vardınız?

Başkan Jeffries tartışmayı başlatmak için yukarı çıkıyor, ben Capitol ofisinde oturuyorum. Bir süreliğine ESPN’e bakıyordum ve yine heyecan verici bir şey olacağını düşünmüyordum.

Kızımdan bir telefon aldığımı hatırlıyorum. Kızlarım beni gün ortasında aramazlar. Beni aradı ve “Papi, neredesin?” dedi. Biraz endişeli: “Neler olduğunu görüyor musun?”

biraz kafam karıştı Ben, “İyiyim. İyiyim. Küçük kızımdan da aynı soruyu soran bir mesaj aldım. Gördükleri birikim, şu anda hissetmemiştim.

tuvalete gidiyorum Tuvaletten çıktıktan sonra, koridordaki Capitol Polisinin varlığının hemen iki katına çıktığını ve birkaç memurun bu gerçekten büyük silahlara sahip olduğunu gördüğümü hatırlıyorum.

Bu kargaşayı duydum, bu gürültü ve bağırma gibi. Az önce ofise geri döndüm ve tabii ki her şey hemen, çabucak değişti.

6 Ocak Soruşturmasını Anlayın

Hem Adalet Bakanlığı hem de Meclis seçim komitesi, Capitol isyanıyla ilgili olayları araştırıyor. İşte durdukları yer:

• Evin İçinden Soruşturma : Sıradan olmayan bir ofis binasında bulunan panel, genişleyen ve ayrıntılı soruşturmasını sessizce hızlandırıyor.
  • Suç Yönergeleri, Açıklama : Meclis soruşturması cezai suçlamalarla sonuçlanabilir mi? Bunlar komisyonun karşılaştığı bazı sorunlar.
  • Garland’ın Açıklamaları:Demokratların baskısı ile karşı karşıya kalan Başsavcı Merrick Garland, D.O.J.’nin ayaklanmayla ilgili soruşturmasını “her düzeyde” sürdüreceğine söz verdi. ”
  • Geriye Büyük Bir Soru Kalıyor:Adalet Bakanlığı isyancıları suçlamanın ötesine geçecek mi?
“Ben burada mı kalacağım?” diye mi düşünüyorsunuz? Yoksa sizin için henüz tam anlamıyla batmadı mı, dışarıda neler oluyor?

Evet, ofisteyim. Gerginliği pencereden hissedebiliyorum, ilahileri duyabiliyorsun, bağırışları duyabiliyorsun.

Ön kapıya yürüdüm. Bu kapıyla hala güvende hissediyorum çünkü oldukça belirgin bir kilidi var. Onları duyabiliyorum – belki de sonradan, kapının yanında durmak benim için akıllıca değildi.

Planlamayı duyabilirsiniz, “Seçimi çaldılar. Bu benim Amerikam, bu benim Amerikam, ülkemizi kurtaracağız. ”

Ayrıca kapıya daha yakın olan, nereye gideceklerini planlayan insanları da duyabiliyordunuz. Kapının dışında idrarlarını duyabilirsiniz.

Şu anda orada duruyorum ve silah gibi bir ses duyabiliyorum, haznenin geri çekildiğini duyuyorsunuz. Kulağa öyle geliyordu, o zaman kapıdan geri çekildim.

Hala sakindim. Ayrıca House Caucus’un müdürüne ulaştım ve ona doğrudan giriş kodunu kimseyle paylaşmamamız gerektiğini söyledim.

Olanlara güvenmiyordum ya da anlamıyordum, daha çok o kapının diğer tarafında gerçekten neler olduğunu anlıyordum. Yani evet, öylece kaldım.

Kapıdan içeri girmeye çalışan oldu mu?

Oh, hayır, kesinlikle denediler. Kesinlikle, denediler. Kapı kolu kıpırdayacak ve döndürülecekti.

Pencereden dışarı bakıyorum ve rahatsız edici bir sürü aktivite görüyorum. Capitol Polis memurlarına şişelerin atıldığını görmek rahatsız edici. Capitol Polis memurlarına bayrağın atıldığını görmek rahatsız ediciydi, Capitol Polis memurlarına yöneltilen ve yönlendirilen türden bir öfke görmek rahatsız edici.

“O gün, ihlali bir Amerikalı olarak görüyordum” dedi Bay Williams. “Evet, ben bir Afrikalı Amerikalı erkeğim, ama ben bir Amerikalıyım ve ihlal birçok yönden tüm Amerikalılara karşıydı. ” Kredi. . . The New York Times için Jason Andrew

Bu şeyleri gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?

Ben birinci nesil bir Amerikalıyım – annem bu ülkeye 70’lerde Trinidad’dan geldi. Her zaman sahip olduğu bir sertlik ve bizi nasıl yetiştirdiği var.

Sakin olmak, sinirli olmadığım veya neler olduğunu gördüğümde ve ayrıca potansiyel olarak ne olabileceği düşüncesine giderek daha fazla sinirlendiğim anlamına gelmiyordu.

Öncelikli düşüncem ve endişem üyelerdi ve bu başkandı, ama aynı zamanda diğer üyelerdi.

Evet, bu gerçekti. Sakin kalmanın önemini anlamanın yanı sıra kızgın hissettim ve bu giderek artan bir öfkeydi.

Bunun dört yıl boyunca Donald Trump’ın başkan olmasıyla ortaya çıktığına ikna oldum. İşte bu yüzden kafam karışmış, endişeli olmaktan ve ikna olmuş olmaktan geçtim.

Sonunda ofisten ayrıldığınız zaman ve bu nasıldı?

Saat sekizi biraz geçiyordu. Hala dışarı çıkmak konusunda çok şüpheliydim.

Yürüdüğümü ve koridora baktığımı hatırlıyorum. En hafif tabirle bu cesaret kırıcıydı. Bu seni çok, çok, çok, çok üzdü ve şoke etti.

Bu güne kadar düşündüğümde en çok göze çarpan şey, [Maryland Demokrat Temsilcisi Steny H. Hoyer’ın ofisinin] önüne yerleştirilmiş John Lewis anma afişiydi.

6 Ocak Sorgusunda Önemli Rakamlar

<saat/>

Kart 1/10

Ev soruşturması. Seçilmiş bir komite, Kongre’nin Joe Biden’ın seçim zaferini resmileştirmek için toplandığı ve sonuçları bozmaya yönelik çeşitli çabalar arasında 6 Ocak’ta ABD Başkenti’nde çıkan isyanın nedenlerini inceliyor. İşte panel tarafından incelenen bazı kişiler:

Donald Trump. Eski başkanın 6 Ocak’taki hareketi ve iletişimi, soruşturmanın odak noktası gibi görünüyor. Ancak Bay Trump, yönetici ayrıcalığına başvurarak kayıtlarını korumaya çalıştı. Anlaşmazlık mahkemelere gidiyor.

Mark Meadows. Sn. Başlangıçta panele seçimleri devirme çabalarındaki rolünün kapsamını gösteren bir yığın belge sağlayan Trump’ın genelkurmay başkanı şimdi işbirliği yapmayı reddediyor. Meclis, Bay Meadows’un Kongre’yi cezai bir şekilde hor görmesine karar verilmesini oyladı.

Scott Perry ve Jim Jordan. Pennsylvania ve Ohio’nun Cumhuriyetçi temsilcileri, seçimleri bozma çabalarına derinden dahil olan bir grup G.O.P. kongre üyesi arasında yer alıyor. Bay Perry, panelle görüşmeyi reddetti.

Phil Waldron. Emekli Ordu albayı, Capitol Hill’de dağıttığı 38 sayfalık PowerPoint belgesinin Bay Meadows tarafından panele teslim edilmesinden bu yana inceleme altında. Belge, seçimi devirmek için aşırı planlar içeriyordu.

Fox Haber sunucuları. Laura Ingraham, Sean Hannity ve Brian Kilmeade, 6 Ocak isyanı sırasında Bay Meadows’a mesaj attı ve onu Bay Trump’ı bunu durdurmak için çaba göstermeye ikna etmeye çağırdı. Metinler, Bay Meadows’un panele teslim ettiği malzemenin bir parçasıydı.

Steve Bannon. Trump’ın eski yardımcısı, bir mahkeme celbine uymayı reddettiği ve dışarıdan danışman olmasına rağmen yürütme ayrıcalığı altında koruma talep ettiği için Kongre’yi hor görmekle suçlandı. Duruşması önümüzdeki yaz yapılacak.

Michael Flynn. Sn. Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı, 18 Aralık’ta, katılımcıların oylama makinelerine el koyma ve belirli ulusal güvenlik acil durum yetkilerini kullanma konusunu tartıştığı bir Oval Ofis toplantısına katıldı. Bay Flynn, panelin celplerini engellemek için dava açtı.

Jeffrey Clark. Az tanınan yetkili, Bay Trump’ın kaybını geri almasına yardımcı olmak için Adalet Bakanlığı’ndaki meslektaşlarını defalarca zorladı. Panel, Bay Clark’ın işbirliği yapmayı reddettiği için Kongre’nin cezai olarak aşağılanmasını tavsiye etti.

John Eastman. Avukat, Bay Trump’ın nasıl iktidarda kalabileceğini ortaya koyan bir not yazdığından beri yoğun bir incelemeye konu oldu. Bay Eastman, panelin ana odak noktası haline gelen Willard Hotel’deki Trump müttefikleri toplantısında hazır bulundu.

Dışarı çıktığımı ve koridorda yırtıldığını gördüğümü ve yine kızgın hissettiğimi ve sonra da hayal kırıklığına uğradığımı hatırlıyorum.

Biliyorsunuz, Capitol’ün John Lewis gibi kişilerin yıllarca yürüdüğü ve çalıştığı gerekçesiyle bir nevi saygısızlık etmeleri beni kızdırdı.

Dışkı ve idrar vardı. Sadece çöp ve çöp oldu. Bu sadece çok, çok cesaret kırıcı bir görüntüydü.

Şimdi, hâlâ gerçeküstü olduğunu düşündüğüm bir şekilde saygısızlığa uğramış Capitol binasına bakıyordum, değil mi? Muhtemelen tüm günün benim için gerçekliğini kavramaya çalıştığım kısmı bu.

Bu kurumda bir Siyah adam olarak, bu sizin deneyiminize nasıl yansıdı?

Zor bir sezondu, George Floyd cinayetinden çıkıyorduk. İlk düşünceler, isyancılar farklı bir etnik kökenden veya farklı bir ırktan olsaydı, potansiyel olarak tepki ne olurdu? Kapsama ne önerirdi?

O anlarda, tüm uyarılarınız yükselir. Ve böylece, bilirsiniz, güvenliğiniz önceliğe alınır ve olası olasılıklar hakkında zihninize hızlı bir liste yazarsınız.

O gün, ihlali bir Amerikalı olarak görüyordum. Evet, ben bir Afrikalı Amerikalı erkeğim, ama ben bir Amerikalıyım ve ihlal birçok yönden tüm Amerikalılara karşıydı.

Cumhuriyetçilerin yanından geçmek, olup bitenlerin gerçeklerini inkar eden insanlarla aynı alanda çalışmak şimdi sizin için nasıl bir şey?

Çalışmalar durmaksızın devam ediyor. Hepimiz 6 Ocak’tan o güne dair farklı duygularla, farklı duygularla çıktık.

Verimsiz bir duyguyu taşımaya devam etmenin benim yararıma olacağını düşünmüyorum. 6 Ocak’tan insanları sorumlu tutacak sürece güveniyorum. Takip etmemiz gereken başka birçok şey var.

Hepimizin taşımaya devam edeceğini düşündüğüm kurumun bir saygı faktörü var. Ve hesap verebilirlik sürecinin ilerlemesine izin vereceğiz.

Sorumluluk size nasıl görünüyor?

6 Ocak’ta Capitol’ü ihlal eden tüm katılımcılar, kesinlikle hukukun üstünlüğüne karşı sorumlu tutulmalıdır. Ve sonra, bu süreç nasıl oynanırsa öyle oynanır.

Sorumlulukla ilgili genellikle gözden kaçan önemli bir bileşen olduğuna ve bu bölümün iyileşme ve ilerlemeyle ilgili olduğuna gerçekten inanıyorum.

Yıldönümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birbirini izleyen farklı bir Çarşamba gününü sabırsızlıkla bekliyorum. Elbette ayaklanmayla başladık; ve sonra 13’ünde, görevden alma işlemini gerçekleştirdik; 20’sinde, açılışımız vardı. Ocak 2021, basitçe söylemek gerekirse, yoğun bir aydı.

Umarım bizi ayıran ya da ayıran gün olarak hatırlayacağımız bir gün değil, ileriye doğru bizi birbirimize yaklaştıran bir gündür.

Geçen yıl olan her şeyi düşününce bu oldukça iyimser bir görüş.

Biliyorum, ama o anda farklı bir şey yapabilme umuduyla dört gözle beklemek için genellikle bir ölçüte ihtiyacınız var.

Demokratların ve Cumhuriyetçilerin çok samimi sohbetler yaptıklarını gördüğüm ve gözlemlediğim anlar – bir umut ışığı – oldu. Bana umut veriyor, bilirsiniz, 6 Ocak’taki bu referans anlarda ilerlerken, bizi daha da ayırmak yerine birbirimize yaklaştıracak.