Nefis Taş Kadayıf

Leila

Global Mod
Global Mod
Nefis Taş Kadayıf Tanımı İçin Malzemeler

Şerbeti için;

• 2su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • Birkaç damla limon suyu
Hamuru için;

• 1 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı un
  • 2 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
İçi için;

• Antep fıstığı yada ceviz
Nefis Taş Kadayıf Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. ilk vakit içinderda şerbeti hazırlayalım. Bunun için toz şeker ve suyu kaynatalım. Kaynadıktan 10 dakika kadar daha sonra limon suyunu ek edelim karıştıralım ve altını kapatalım.
  2. Şerbet soğuk olmalı bunun için öncesinden hazırlayın ki soğusun.
  3. Şimdi hamurumuzu hazırlayalım. Mayayı ılık süt ve ılık suyu birde şekeri ekleyerek evvel bir eritelim karıştıralım. bu türlü 5 dakika dursun.
  4. ondan sonrasında başka materyallerinde ekleyin güzelce çırpın. Üzerini pak bir bez ile örtün 45 dakika kadar dinlenmeye bırakın.
  5. sonrasındasında teflon tava (Yanmaz tava) ısıtın. Benim ocağım 1-9 ayarda ben 7 de pişirdim.
  6. Hamurumuzdan pancake yapar üzere kepçe yada hamur aparatı sayesinde tavaya dökelim. Tek taraflı pişireceğiz. Bunun için üst tarafının hamurluğu geçtiği vakit kâfi olacaktır. Çokta kurutmayın.
  7. Temiz bir bezi tezgaha serin ve pişen hamurları üzerine alın ve üstünü örtün düzgünce yumuşasın.
  8. böyle tüm hamurları pişirin. Ortada vakit buldukça taş kadayıfları dolduralım bunun için pişmiş hamuru elimize alalım.
  9. Kızaran tarafı alta gelecek ve biz iç harcınız pişirmesisiniz tarafa koyacağız ve kenarlarını güzelce bastırarak kapatacağız (İç tarafı tam pişirdiği için yapışacaktır)
  10. Tüm taş kadayıflarımız doldurduysak sırada kızartma var. Bunun için tencere yada tavaya sıvı yağ ekleyelim ben bir daha 1-9 ayarımda 7 de kızarttım.
  11. Yağ kızınca taş kadayıflarımız iki taraflı güzelce kızartalım. Yağdan çıkardığımız taş kadayıfları çabucak soğuk şerbete atalım. 2-3 dakika dursun ortasında ondan sonrasında çıkarın.
  12. Soğumaya bırakın. Servis tabağına alırken ceviz yada antep fıstığı ile süsleyin.
Nefis Taş Kadayıf Tanımı Fotoğraflı Yapılışı