Nalan sineması 7 Ocak’ta vizyonda: TV’deki önemli programlar daha komik

AliDayı

New member
Televizyonun vazgeçilmezlerinden olan gündüz nesli programlarını farklı bir bakış açısıyla ele alan Nalan sineması, 7 Ocak’ta vizyona giriyor. Yeni yılın birinci güldürü sineması olan Nalan’ın başrolünde Açelya Topaloğlu ve ünlü fenomen Sergen Deveci var. Fatih Mutlu’nun yazıp yönettiği sinemanın imalcisi Ertuğrul Fındık.

Sabah programlarının başarılı sunucusu Nalan Kazak, bir kaza daha sonrası 2 yıl orta verdiği programına bir daha başlayacaktır. Canlı yayın başladıktan kısa bir süre daha sonra Nalan’da büyük bir gariplik belirir. Başarılı sunucu, övmek istediği birine hakaret eder, öfkelendiği vakit ağzından güzel kelamlar dökülür. Nalan’ın öyküsü alışılagelmiş güldürü tipinden biraz daha farklı gelişir.

Fatih Keyifli

SHOW DEĞİL REALİTE

Uzun vakittir gündüz nesli programlarını takip ettiğini söyleyen sinemanın senaristi ve direktörü Fatih Memnun, bu programların bütün dünyada karşılık bulan “reality show” konseptinin bir çeşidi olduğunu, fakat bizde işin “şov” kısmının uzun vakittir unutulduğunu anlatıyor. Keyifli, “Olup biten her şey ‘realite’ imiş üzere davranılıyor. ‘Şov’ dünyasında mesleğini icra eden biri olarak benim canımı sıkan bir şeydi bu. Sinemamızda bir sahne var; ilahiyatçı konuk kainatın yaratılışını anlatırken sunucu kelamını kesiyor ve ‘Kainat yaratılmadan evvel müsaadenizle yemeğimizi bir denetim edeyim’ diyor. Buna gülüyoruz örneğin lakin ben bunu birebir gündüz jenerasyonundaki bir programdan aldım. O sunucu günlük hayatında bu biçimde bir şey yapmaz, lakin bu ‘gerçekmiş’ üzere davranıldı” diyerek senaryonun çıkışını anlattı.

Nalan sinema afişi.

DÜŞÜNDÜĞÜMÜZÜN ZIDDINI YAPIYORUZ

Başarılı bir tabibin kameralar açıldığında göbek atmaya başlaması sahnesine “Bu kadarına gerek var mı?” diye düşündüklerini söyleyen Keyifli, “Birebir tıpkı durum televizyonlarımızda yaşandı. Olağanda yapmayacağınız şeyi niye TV’lerde yapıyorsunuz?’ Sinemada bu sorunun peşine düşüyorum işte” diye özetledi.

Ertuğrul Fındık

Gündüz nesline gönderme

Nalan’ın bir güldürü, beraberinde sıkıntısı olan bir sinema olduğunu söyleyen İmalcisi Ertuğrul Fındık, “Aslında hepimiz televizyonda izlediğimiz birfazlaca şeyin absürtlüğünün farkındayız. Bir televizyoncu hanımın dönüşümü üzerinden medyanın bu absürt haline gönderme yapıyoruz. Müge Anlı ya da Esra Erol’un birtakım ‘ciddi’ programları bana göre bizim sinemamızdan daha komik. Lakin onlar trajikomik. Bizim sinemamıza gülüp eğlenebilirler. Fakat sabah programlarında bunlar ‘gerçek’ olarak sunuluyor. Asıl güldürü de bu aslına bakarsanız” diyerek gündüz neslinin durumunu ortaya koyuyor. Fındık, “Biz sinema yapmaya devam etmezsek çocuklarımız kısacık youtube görüntülerinde yüzeyselliğe mahkum olacaklar” iletisini da ek ediyor.