Kolay bir limonlu tereyağlı makarna için kilerden makarnanızı çıkarın

Leila

Global Mod
Global Mod
Limon, zeytinyağı ve sarımsak, pek çok kiler yemeğinin temelidir, hemen hemen her şeyi – balık, tavuk, sebzeler, tahıllar – tatlandırmak için kullandığım uyumlu bir üçlü ve sadece sarımsak olduğu için tatlıda duruyorum. Genellikle biber pulları ve parmesan ile aşılanan kombinasyon, oraya ulaşmak için fazla çaba gerektirmeden herhangi bir yemeğe derinlik ve karmaşıklık katar. Asla başarısız olmayan sade, basit simya.

Bununla birlikte, bu gruplandırma ne kadar sağlam olursa olsun, bir kişinin bir şeyleri alt üst etme isteğine kapıldığı zamanlar vardır. Bu, özellikle yeni fikirlerin cesur bir yarın vaat ettiği ve güvenilir eski alışkanlıkların aniden tazelenmeye ihtiyaç duyduğu Ocak ayı başlarında geçerlidir.

Geçen gün, en sevdiğim makarnalardan birini pişirirken, güvenilir ekstra bakire şişemin hemen yanından geçtim ve onun yerine buzdolabından biraz tereyağı aldım. Bir tavada eriyene ve kahverengiye dönene kadar ısıttım, mutfağı tatlı, cevizli bir kokuyla doldurdum.

Sonra, alıştığım gibi yağda cızırdayan ince sarımsak şeritleri yerine, sarımsağa benzeyen ancak tadı yumuşak ve baharatlı olmayan dilimlenmiş bademleri fırlattım. Kahverengi tereyağı tatlarını vurgulayabilmeleri ve gevreklik katabilmeleri için kızarmalarına ve altınlaşmalarına izin verdim.

Orijinal üçlünün sakladığım tek parçası olan limona gelince, hem suyunu hem de kabuğunu karıştırdım. Sonra hepsini biber pulları ve parmesan yağmuru ile tamamladım.

Sonunda bunu bir güveç haline getirdim, içine bir avuç roka attım ve sıcak linguine üzerinde erimesini, ipeksi hale gelmesini ancak biberli vuruşunu kaybetmesini izledim.

Bitmiş makarnanın tadı zeytinyağlı, sarımsaklı selefi gibi değildi, ancak hafif ve lezzetli, sıcak ve tereyağlıydı – saygıdeğer antik köklere sahip bir yemeğe yepyeni bir bakış.

Bu tür bir minimalist tarifin tipik bir örneği olarak, en iyi malzemeleri aramanızı tavsiye ederim: en iyi Parmigiano-Reggiano, bir tür bronz yadigârdan ekstrüde edilmiş küçük parçalı makarna, süslü, yüksek yağlı ekşi kremalı tereyağı ve benzerleri.

Ancak bunu çok çeşitli malzemelerle defalarca test ettikten sonra, süpermarket temel ürünlerinden yapılan partilerin neredeyse daha pahalı ürünlerden yapılanlar kadar iyi olduğunu doğrulayabilirim. O yüzden elinde ne varsa onu kullan. Akşam yemeğiniz lezzetli olacak – sonuçta, bir kiler yemeği bununla ilgili.

Yemek tarifi: Badem ve roka ile tereyağlı limonlu makarna