Göstericiler Yargıtay’da Toplandı ve Sızdırılan Taslağı Kutladılar

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Roe v. Wade kararını bozan bir görüş taslağının sızdırılmasının ardından Salı günü çok sayıda protestocu Yüksek Mahkeme önünde adımlar attı. Hızlı afiş üretimi için megafonlar, tabelalar, düğmeler ve en az bir tipo baskı makinesiyle donanan kürtaj haklarını destekleyen ve karşı çıkan gruplar barikatlı mahkemenin önünde gösteriler yaptı ve zaman zaman karşı karşıya geldi.

Kalabalık bir kürtaj karşıtı eylemci, “Pro-seçim bir yalandır, bebekler ölmeyi seçmez” diye slogan attı.

“Vücudumuzu yasakla” ve “bedenim, benim seçimim” diye karşılık verdiler.

Kalabalığın boyutu gün içinde giderek arttı. Massachusetts Demokrat Senatörü Elizabeth Warren, “aşırılıkçı Yüksek Mahkemeyi” kınayan kısa bir konuşma yaptı.

The New York Times protestoculardan birkaçıyla görüştü. İşte o anı nasıl tarif ettiler.

Kredi… Sarahbeth Maney/The New York Times

“Yazı bir süredir duvarda duruyor ve umarım bu, benim gibi diğer Katolik seçme taraftarlarına, inançları hakkında biraz daha açık sözlü olmaları için bir uyandırma çağrısı olur.”

Ashley Wilson, 32, Katoliklerin Seçimi için iletişim direktörü

“Kararın doğasına şaşırdım, ancak İçeriğine şaşırmadım. Sanırım gördüğümüz şey, Katolik piskoposlar tarafından Amerikan hükümetine, Yüksek Mahkeme’de, Kongre’de 50 yıllık dini aşırı erişim ve dün gece, Yüksek Mahkeme’de tesadüfen gördük,” dedi Ashley Wilson, 32, Katoliklerin Seçimi için iletişim direktörü.

Challenge to Roe v. Wade

Yüksek Mahkemenin Dobbs v. Jackson Kadın Sağlığı Örgütü davasında yakında vereceği karar şu olabilir: 1973’ten bu yana kadınların kürtaja erişiminde en önemli sonuç.

• Argümanlar : Aralık ayındaki iddiaları dinledikten sonra mahkeme göründü. Roe v. Wade’i devirebilecek davanın merkezindeki Mississippi yasasını desteklemeye hazır.
  • İnceleme Altında : Roe v. Wade davasını bozarken, yargıçlar Anayasa’yı desteklemek için yeminlerini yerine getiriyor mu yoksa siyasi aktivizme mi giriyorlar? ? İşte meşru âlimlerin düşündükleri budur.
  • Karacasız Bir Amerika : Kürtaj haklarının federal düzeyde kaldırılması, çoğunlukla yoksul kadınlar tarafından hissedilecek değişikliklere neden olacaktır. Cumhuriyet devletleri.
  • Yasama Faaliyeti: Cumhuriyet liderliğindeki bazı eyalet yasama organları, mahkeme kararından önce kürtaj kısıtlamalarını ilerletmek için şimdiden harekete geçti. İşte o çabalara bir göz atın.

“Sadece bir veya iki kişinin beğenmesi, dünyayı hem olumlu hem de olumsuz olarak karıştırması gerektiğini gösteriyor.”

Robert Buird, 29, Pro-Life San Francisco

ile aktivist “DCA’ya indiğimizde telefonlarımızı açtık , Yargıtay sızıntısı ile ilgili haberleri ve bir dizi duyguyu gördük. Mümkün olan en kısa sürede meslektaşlarımıza ve arkadaşlarımıza katıldık ve dün gece kutlama için mitinge gelmek için yer ayırttık ve tabii ki üç saat kadar uyuduk ve sabah buraya geri döndük,” dedi 29 yaşındaki Robert Buird. Pro-Life San Francisco’da çalışan bir aktivist.

şunları ekledi: “Demokrasiyi desteklemek, her eyaletteki insanların sesini tanımak demektir ve geçerli herhangi bir insan hakları kavramını desteklemek, her insanı, insan türünün her bir üyesini tanımanız gerektiği anlamına gelir. . Bazı insanları daha küçük, daha az olgun diye küçümseyemezsiniz.”

“Seçmenlerin yasa koyuculara ‘Bu yasayı desteklemeniz gerekiyor’ demesi konusunda gerçek bir zorlama olmalı.”

Izzy Rowland, 19, Washington, DC’de öğrenci

“Yüksek Mahkeme, Casey v. Planned Parenthood ve ayrıca Roe v. Wade gibi birden fazla kararı geri almaya çalışırken haddini aşıyor. Ancak yasa koyucuların da burada adım atması gerekiyor çünkü üreme seçimini koruyacak federal yasa çıkarma şansımız oldu ve bu durduruldu. Bu yüzden, umarım bu, yasa koyucuları ara sınavlardan önce bir şeyler elde etmeye motive eder,” dedi Washington DC’de bir öğrenci olan 19 yaşındaki Izzy Rowland şöyle devam etti: “Ve elbette, kamçıları içeri alıp partiyi almalısınız. şeklinde. Ve bu partizan bir mesele olmamalı, ama bu şekilde bozuldu.”

“Roe v. Wade davasının bozulacağı konusunda iyimseriz, ancak bu gerçekleşirse bir ulus olarak yapılacak çok iş olduğunun da farkındayız, çünkü zaten bir yığın yasaya sahibiz ”

Kristen Day, 53, Democrats for Life of America

‘nin yönetici direktörü

“Sızıntıya üzüldüm. Ve bence bu, siyasetinden uzak durabileceğini hissettiğim aynı kurum. Bu yüzden, kimin sızdırdığını görmek beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Bence kararı etkileyebileceklerini düşündükleri için serbest bırakmak kişisel bir şeydi. Bu yüzden bunun sadece yanlış olduğunu düşünüyorum. Sonra ikinci işim, bilirsiniz, bu işi halletmemiz gerekiyor” dedi, 53 yaşındaki Democrats for Life of America’nın yönetici direktörü Kristen Day.

“Bence kadınlar harika” diye ekledi. “Bir bebeğimiz olabilir, bir işimiz olabilir ve okula gidebiliriz ve tüm bunları yapabiliriz. O yüzden yapamayacakları zaman onlara söylemeyelim. Ve kürtaj gibi hissediyorum, bazen bunların hiçbirini yapamayacağınızı söyleyecekler – kürtaj olmadıkça ve bir şekilde bir çocuk sizi alıkoymadıkça. Sadece buna inanmıyorum.”

“Kadınların gerçekten eşit olma özgürlüğüne sahip olmasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum ve buna ekonomik özgürlükler, üreme özgürlükleri de dahildir.”

Nat McGartland, 27, Maryland Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi

“Kendi bedeniniz üzerinde dolaylı olarak bağlara sahip olmak Bunun için savaştığımız diğer şeylerin içine kürtajı yasaklarsak, o zaman özellikle beyaz olmayan insanları ve transları etkin bir şekilde kontrol ediyoruz – kimseyi bu tartışmanın dışında bırakmak istemiyorum – ama bu sadece Maryland Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan 27 yaşındaki Nat McGartland,” dedi.