Diane Foley, Yurtdışındaki ABD Rehinelerine Öncelik Vermeyi Görevini Nasıl Yaptı?

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Başkan Biden, Brittney Griner’ın Rusya’da yaklaşık 10 aylık esaretinden sonra serbest bırakıldığını duyurmak için bu ay Oval Ofis’e geldiğinde, haber Diane Foley’e New Hampshire’daki küçük kasabadaki evinden mesajla çoktan ulaşmıştı. İçini bir rahatlama dalgası kapladı. Sonunda bir tane daha çıktı. Eve gelen başka biri.

Serbest bırakılan kadını tanımıyordu ama Bayan Foley, Rus yetkililer onu tutuklamadan önce Bayan Griner’ı kurtarmak için kendi yöntemiyle çalışıyordu. Oğlu James Foley’in Orta Doğu’da teröristler tarafından öldürülmesinden bu yana geçen sekiz yılda, Bayan Foley, denizaşırı ülkelerde tutulan Amerikalıların kaderini ulusal öncelikler listesinin en üstüne koymak için üç başkanın yönetimindeki Beyaz Saray’ı zorlamayı kendine misyon edindi. .

Aslında, Jimmy Carter ve Ronald Reagan’ın Amerikalı rehinelere sahip olduğu ve haksız yere tutuklanan mahkumların Beyaz Saray’ı bugün olduğu gibi özümsediği günlerden beri. Bay Biden ve Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ve ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan da dahil olmak üzere ekibi, onlar için hayal ettiklerinden çok daha fazla zaman harcıyor. Bayan Foley ve diğerlerinden ilham alan bir altyapı, vakaları ele almak için hükümet içinde oluşturuldu ve Bay Biden, Amerikalıların tutuklanmasını ulusal bir acil durum ilan edecek kadar ileri gitti.

Diğer yetkililerle birlikte tutukluların akrabalarıyla düzenli olarak görüşen veya onlarla telefonda görüşen Bay Sullivan, “Bu sorumluluğun işimde oynayacağı önemi tam olarak tahmin etmemiştim, ancak çok önemliydi” dedi. Ve Bayan Foley’e atfettiği bu önem. Bay Sullivan, “Diane Foley trajediyi amaca ve amansız savunuculuğa dönüştürdü ve bu gerçek bir fark yarattı” dedi.

James W. Foley Legacy Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ünlü bir WNBA oyuncusu ve denizaşırı ülkelerde tutulan belki de en ünlü Amerikalı olan Bayan Griner’ın serbest bırakılmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri dışında haksız yere esaret altında tutulan yaklaşık 65 kişi daha var. savunuculuk organizasyonu Bayan Foley başladı. Bu, aileleri onları bu tatil sezonunda görmeyecek düzinelerce Amerikalı, bunlara Rusların kötü şöhretli Rus silah tüccarı Viktor Bout karşılığında Bayan Griner’ı eve getiren takasın bir parçası olarak serbest bırakmayı reddettiği eski bir ABD Denizcisi olan Paul Whelan da dahil. .

Rehin alanlar artık Bay Foley’i öldürenler gibi terörist gruplar değil, bir noktayı belirlemeye veya takas etmeye kararlı yabancı hükümetler. 2001’den 2005’e kadar sadece dört ülke Amerikalıları haksız yere alıkoyarken, vakfın araştırmasına göre şu anda sadece Rusya değil, Çin, İran, Venezuela ve Suriye de dahil olmak üzere 19 ülke tutuyor.

“Önemli ölçüde değişti. Bu çok büyük bir değişiklik,” dedi Bayan Foley. “Birincil kaçıranlar devlet aktörleridir. İşadamı, gazeteci, yardım görevlisi ya da aile olarak dünyaya seyahat etmek için çıkan vatandaşlarımızı kasten hedef alıyorlar ve ardından doğrudan dış politikamıza ve ekonomimize müdahale etmek için siyasi piyon olarak kullanılıyorlar. Çözmek giderek zorlaşıyor.”

WNBA yıldızı Brittney Griner, Rusya’daki hapishaneden serbest bırakıldı ve geçen hafta eşi Cherelle Griner ile yeniden bir araya geldi. Kredi… Miguel A. Negron/ABD Ordusu, Reuters aracılığıyla

Bu vakaların her biri, ailelerin yüreğini sızlatıyor, içlerinden bazıları hâlâ Beyaz Saray’da istedikleri toplantıları alamadıklarını ve sevdiklerine öncelik verilmediğini söylüyor. Ve sonra, Bay Biden ve ekibini ne zaman ve eğer öyleyse kimin için takas yapacaklarına karar vermeye zorlayan Faustvari pazarlıklar var.

Yıllarca, her iki tarafın yönetimleri de değiş tokuş yapmayı kabul etmenin onları kaçıranları ödüllendireceğinden ve daha fazla Amerikalıyı tehlikeye atacağından endişelendi. Başkanlar, yapılan ve yapılmayan anlaşmalar için siyasi geri tepmeye katlanıyor. Cumhuriyetçiler, Bay Biden’ı, Bay Bout kadar ciddi bir suçluyu ele vermekle ve aynı zamanda Bay Whelan’ın dönüşünü sağlamamakla eleştirdiler.

Biden Başkanlığı

İşte cumhurbaşkanının ara seçimlerden sonraki duruşu.

• Yeni Bir Birincil Takvim :Başkan Biden’ın erken başkanlık adaylığı gösteren eyaletleri yeniden sıralama yönündeki çabası, muhtemelen partinin en sadık seçmenleriyle bağlantı kuran adayları ödüllendirecek.
  • Tanımlayıcı Bir Sorun :Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının şekli ve bunun küresel pazarlar üzerindeki etkileri önümüzdeki aylarda ve yıllarda Biden’ın siyasi kaderini belirleyebilir.
  • Zoru başarmak, üstesinden gelmek :Bay Biden, 20 yıldaki herhangi bir başkanın en iyi ara sınavlarına sahipti, ancak önümüzdeki iki yıl boyunca Cumhuriyetçilerin kontrolündeki bir Meclis’in ayıltıcı gerçeğiyle hala karşı karşıya.
  • 2024 Soruları:Bay Biden, beklenenden daha iyi geçen ara sınavlardan sonra kendini canlı hissediyor, ancak 80 yaşına geldiğinde, bazı Demokratları rahatsız eden yeniden aday olup olmayacağına dair bir kararla karşı karşıya.
Teksas Senatörü Ted Cruz yaptığı açıklamada Bay Bout için “Serbest bırakılması her Amerikalıyı daha az güvenli hale getiriyor” dedi. “Teröristleri ve haydut rejimleri daha fazla Amerikalıyı rehin almaya teşvik edecek olan serbest bırakılma şekli de öyle.”

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi lideri California temsilcisi Kevin McCarthy ABC’de “Bu Hafta”da ticaretin “Putin’i daha güçlü ve Amerikalıları daha savunmasız hale getirdiğini” söyledi. Bir tweet’te Bay Whelan’ı geride bırakmanın “mantıksız” olduğunu ekledi.

Ancak Biden yönetimi yetkilileri, özel olarak, olumsuzlukların korkulduğu kadar büyük olmadığı ve bir şey olursa, görev sürelerinin başlarında ticaret yapma konusunda daha agresif olmaları gerektiği sonucuna vardılar. Son aylarda, bu tür takasların hızı arttı.

Nisan ayında yönetim, Rusya tarafından iki yıl boyunca ailesinin düzmece saldırı suçlamalarıyla alıkonduğu eski bir denizci olan Trevor R. Reed’in ABD’de kokain suçlamasıyla hapsedilen Rus pilot Konstantin Yaroshenko’ya karşılık serbest bırakılmasını sağladı. kaçakçılık

Eylül ayında yönetim, Afganistan’da Taliban tarafından alıkonulan Amerikalı mühendis Mark R. Frerichs karşılığında uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyen Afgan aşiret lideri Haji Bashir Noorzai’yi serbest bıraktı. Birkaç hafta sonra yönetim, Bay Biden’ın ülkenin First Lady’sinin iki yeğenine merhamet göstermesinin ardından yıllardır Venezuela’da tutsak tutulan yedi Amerikalıyı eve getirdi. Aynı zamanda İran, 2015’ten beri tutuklu bulunan çifte vatandaş İranlı Amerikalı iş adamı Siamak Namazi’yi serbest bıraktı ve babası Baquer Namazi üzerindeki seyahat yasağını kaldırdı.

Ancak tutuklu bulunan diğer kişilerin aileleri, Beyaz Saray’ın onların davalarında daha fazlasını yapmadığı için hüsrana uğruyor. Dört yıldan fazla bir süredir İran’ı terk etmesine izin verilmeyen Amerikalı Emad Shargi’nin yakınları, Griner’in serbest bırakılmasının ardından, Bay Biden ile görüşme taleplerinin kabul edilmediğini söylediler.

Bay Shargi’nin kızı Hannah Shargi geçen hafta CBS’de “Face the Nation” programında “Bizimle neden görüşmediğini anlamıyorum” dedi. “Onunla oturmanın büyük bir fark yaratacağını düşünüyorum. Ona babamdan bahsetmek istiyorum. Ona ne kadar korktuğumuzu, bu konunun ne kadar acil olduğunu ve gerçekten de zamana duyarlı olduğunu söylemek istiyorum.”

Amerikalılar, Cumhuriyet’in başlangıcından beri yurt dışındayken haksız yere gözaltına alındı, ancak rehineler, Carter ve Reagan başkanlıklarını daha önce hiç olmadığı kadar – ve derinden zarar verecek şekilde – tüketti. 52 Amerikalı’nın 444 gün boyunca alıkonulduğu ve ölümle tehdit edildiği İran’daki rehine krizi, Bay Carter’ın yeniden seçilme girişimini sekteye uğrattı. Bay Reagan’ın, İran destekli Hizbullah teröristleri tarafından tutulan bir avuç Amerikalıyı serbest bırakmak için İran’la silah ticareti yapmaya yönelik gizli planı, yönetiminin en büyük skandalına dönüştü.

Bu olaylardan ders alan sonraki başkanlar, her ne kadar bunaltıcı olsalar da, yönetimlerini bireysel vakalara bağlama konusunda isteksiz davranarak, konuyu hiçbir zaman yüksek profilli hale getirmediler. Ancak Bayan Foley’nin oğlu 2014 yılında öldürüldükten sonra onları yine de zorlamaya karar verdi.

Bay Foley, kendisi ve diğer üç kişi İslam Devleti tarafından kaçırıldığında Suriye’de çalışan bir gazeteciydi. Yıkılan annesi kimi arayacağını veya ne yapacağını bilemedi. Uygulayıcı hemşire olarak işini bıraktı ve yardım edebilecek birini bulmak için çaresizce Washington koridorlarında dolaşmaya başladı. Ancak teröristler, oğlunun turuncu bir tulum içinde öldürüldüğünü gösteren tüyler ürpertici bir görüntü yayınladı ve Bayan Foley, hükümetini suçladı.

Bay Foley, kendisi ve diğer üç kişi İslam Devleti tarafından kaçırıldığında Suriye’de çalışan bir gazeteciydi. 2014 yılında öldürüldü. Kredi… Steven Senne/İlişkili Basın

Bayan Foley geçen hafta bir röportajda “Öfkeliydim,” diye hatırladı. “Bana patronluk taslandılar, bana yalan söylendi ve çemberlere gönderildim. Gerçekten – ve hükümetimize güvendim. Ben çok saftım. Bütün insanlara güvendim. Ama ben her zaman orta düzey insanlarla konuşuyordum ve asla üst düzey insanlarla konuşuyordum. Bunu yaptığımda, beni orta düzey insanlara geri gönderdiler. Nasıl yanıltıldığıma ve bu Amerikalıların ne kadar düşük bir önceliğe sahip olduklarına çok kızdım. Sadece çok kızgındım.

Öfke bir amaç haline geldi ve kısmen onun kışkırtmasıyla Başkan Barack Obama, ailelerle ve Ulusal Güvenlik Konseyi ve FBI’daki yeni rehine müdahale gruplarıyla çalışmak üzere bir rehine koordinatörü pozisyonu yarattı. yapı ve üzerine inşa edilmiştir.

Bazı vakalarla ilgilenen Bay Trump, Amerikalıların serbest bırakılması için düzenli olarak harekete geçilmesi için baskı yaptı ve serbest bırakıldıklarında birçoğunu kişisel olarak vurgulamaya özen gösterdi. Sık sık rehineleri serbest bırakma siciliyle övünürdü ve rehine işlerinden sorumlu özel başkanlık elçisi Robert C. O’Brien’ı dördüncü ve son ulusal güvenlik danışmanı olacak şekilde yükseltti ve önceliği doğrudan Batı Kanadı’ndaki köşe süitine getirdi. Dış politika koordine edilir.

Kongre, Trump yönetiminin son günlerinde, CIA için yetkisiz bir görevdeyken İran’da kaybolan ve gözaltındayken öldüğü bildirilen emekli bir FBI ajanı olan Robert A. Levinson’ın adını taşıyan yasayı geçirerek işi daha da ileri götürdü. Aralık 2020’de Bay Trump tarafından imzalanan yasa, Dışişleri Bakanlığı’nı denizaşırı ülkelerde alıkonulan Amerikalıların haksız yere tutulup tutulmadıklarını belirlemekle görevlendirdi ve bu tür vakaların sorumluluğunu rehine işleri özel elçisine resmen yükledi. Emekli bir özel kuvvetler subayı ve eski bir diplomat olan Roger D. Carstens şu anda bu görevi yürütüyor.

Dış muhabirlik kariyeri boyunca ilki 1995’teki Balkan savaşları sırasında 10 gün boyunca Bosnalı Sırplar tarafından 10 gün boyunca olmak üzere iki kez esir alınan gazeteci David Rohde, “Diane ve rehine ailelerinin başardıklarına hayret ediyorum” dedi. ve ardından 2009’da kaçana kadar Afganistan ve Pakistan’da Taliban tarafından yedi ay süreyle.

Yine de diğerleri gibi, daha önce The New York Times için çalışan ve şu anda The New Yorker’da kıdemli bir editör ve Foley Vakfı yönetim kurulu üyesi olan Bay Rohde, tek seferlik vakaları yönetmenin yeterli olmadığını söyledi. Kapsamlı, uzun vadeli bir strateji olması gerekiyor, dedi, “bu, rehin alanlara, özellikle de otoriter rejimlere ağır bedeller ödetir ve onları en başta bu acımasız ve korkakça suça bulaşmaktan caydırır.”

Bayan Foley, kaçıranlar militan gruplardan ziyade yabancı hükümetler olduğundan, yapıyı yerinde yeniden inceleme zamanının geldiğini kabul ettiğini söyledi. 2023 için dört hedef belirledi: kapsamlı bir inceleme için baskı yapmak, rehine ailelerine yönelik hizmetleri ve serbest bırakılan rehineler için esaret sonrası hizmetleri tam olarak finanse etmek, elçiliklerdeki vakaları değerlendiren konsolosluk bölümlerini desteklemek ve Kongre’ye özel bir Amerikan uçağı uçurtmak. rehine bayrağı, tıpkı savaş esiri/MIA bayrağının dikkatleri Vietnam Savaşı mahkumlarına çekmesi gibi, farkındalığı artırmak için.

“Evet, kararlıyım,” dedi Bayan Foley. “Bu Jim’in mirası. Bu çok önemli. Sana ne kadar güçlü hissettiğimi anlatamam.”