Collins, Yüksek Mahkeme için Jackson’ı Destekleyecek ve Ona GOP Oyu Verecek

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON – Maine’den Senatör Susan Collins, Yargıç Ketanji Brown Jackson’ı Yüksek Mahkeme’ye onaylamak için oy kullanmayı planlıyor ve Başkan Biden’ın adayının ve görev için öne sürülecek ilk Siyah kadının, en az bir Cumhuriyetçi destekçi.

Salı öğleden sonra yargıçla ikinci bir kişisel görüşmeden sonra, Bayan Collins, Yargıç Jackson’ın geçen haftaki tartışmalı Senato Yargı Komitesi oturumlarından sonra Cumhuriyetçilerin adaya sicili için saldırması ve onu ızgara yapması sonrasında ortaya çıkan bazı endişeleri hafiflettiğini söyledi. bir dizi bölücü meselede.

Bayan Collins toplantıdan sonra verdiği bir röportajda “Yargıç Jackson’ın Yüksek Mahkeme üyesi olmasını desteklemeye karar verdim” dedi.

Yüksek Mahkeme çatışmalarında genellikle kilit bir oy kullanan merkezci senatör, Yargıç Jackson’ın “kişisel bir tercihi karşılamak için yasaları esnetmeyeceği” ve adayın kendi kişisel standardını karşıladığı konusunda kendisine güvence verildiğini söyledi. mahkemede görev yapıyor.

“Son yıllarda, koridorun her iki tarafındaki senatörler, yargı adaylarını değerlendirmek için uygun olduğunu düşündüğüm süreçten uzaklaştı” dedi. . “Bana göre, Anayasa uyarınca Senato’ya verilen rol, adayın kimlik bilgilerine, deneyimlerine ve niteliklerine bakmaktır. Bir adayın bir senatörün bireysel ideolojisini yansıtıp yansıtmadığını veya tam olarak bir senatörün istediği gibi oy kullanıp kullanmayacağını değerlendirmek değildir.”

Onun kararı, Bay Biden ve Senato Demokratlarının, diğer Cumhuriyetçilerin Bayan Collins’e katılıp katılmayacağı belirsiz olsa da, tarihi adaylık etrafında bir dereceye kadar iki partili olduklarını iddia etmelerine izin verecek.

Demokratlar birlik içinde kalırlarsa, bu aynı zamanda Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Yüksek Mahkeme’de bir adayı oturtmak için bir bağı bozmak zorunda kalması görüntüsünden de kaçınacaktır; bu, bazılarının mahkemenin durumuna potansiyel olarak zarar vereceğini düşündüğü benzeri görülmemiş bir sonuç.

Bayan Collins, geçmişte Demokratlar tarafından seçilen Yüksek Mahkeme adaylarını desteklemeye istekliydi ve başkanların müstakbel bir adalet seçme özgürlüğüne sahip olmaları gerektiğini söyledi. 2020’de Başkan Donald J. Trump tarafından aday gösterilmesinden sonra Adalet Amy Coney Barrett’in onaylanmasına, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç gün önce yapılan oylamaya itiraz etti.

Maine Cumhuriyetçisi aynı zamanda Haziran ayında Yargıç Jackson’ın ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’ndeki mevcut koltuğunu onaylaması için oy kullanan sadece üç partiden biriydi.

Ms. Geçen haftaki duruşmalardan önce yaklaşık 90 dakika boyunca Yargıç Jackson’la oturan Collins, Salı öğleden sonra yargıçla ikinci bir saatlik yüz yüze görüşme yaptı ve bu iki ikili Yargı Komitesi’nin önüne çıkan birkaç meseleyi masaya yatırdı.

Duruşmalar sırasında, paneldeki Cumhuriyetçiler, Yargıç Jackson’ın çocuk cinsel istismarı sanıkları hakkındaki ceza geçmişi hakkında sorular sordular ve bazılarının olduğu gibi, Yargıç Jackson’ın Yüksek Mahkeme’ye koltuk eklenip eklenmeyeceği konusunda bir görüş ifade etmesini sağlamaya çalıştılar, ancak başarısız oldular. ilericiler savundu. Yargıç Jackson için potansiyel oy olarak kabul edilenler de dahil olmak üzere, önde gelen Cumhuriyetçiler, mahkemenin genişletilmesi konusunda bir cevap vermeyi reddetmesini, onayına bir engel olarak değerlendirdi.

“Bunu anlamıyorum, çünkü mahkemede önüne çıkacak bir konu değil, bu yüzden bir aday olarak bunun hakkında konuşabilmeli,” Ohio Cumhuriyetçi Senatör Rob Portman, Pazar günü NBC’nin “Meet the Press” programında söyledi. “Ve bunu yapmaya istekli olmadığından endişeleniyorum.”

Ancak Bayan Collins, Yargıç Jackson’ın Salı günkü konuşmasında kendisine “bu meselenin sonsuza kadar dışında kalacağına” dair güvence verdiğini söyledi.

Cumhuriyetçiler, geçen hafta Yargıç Jackson’ın Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde terörizm tutukluları adına sunduğu ve eski Başkan George W. Bush’un yönetimi tutuklulara işkence yaptığında savaş suçları işlemekle suçlayan bir hukuk brifingi de ele geçirdi. Bayan Collins, Yargıç Jackson’ın Salı günkü toplantısında, Bay Bush’u kişisel olarak bir savaş suçlusu olmakla suçlamak niyetinde olmadığını, ancak bu tür davalar için ortak bir şablon kullandığını açıkladığını söyledi.

Bayan Collins, Yargıç Jackson’ın “bir hukuk katibi, özel muayenehanede avukat, federal kamu savunucusu olarak deneyiminin genişliğine atıfta bulunarak, “Yüksek Mahkeme yargıcı olmaya hak kazandığından şüphe edilemez,” dedi. sekiz yıldan fazla bir süredir ABD Hüküm Komisyonu üyesi ve bölge mahkemesi yargıcı.”

Yargıç Jackson Salı günü, temyiz mahkemesine aday gösterilmesine karşı çıkmasına rağmen, lehine olası bir oy olarak görülen Utah Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney ile de bir araya geldi. Yargıç Jackson’ın temyiz mahkemesine onayını destekleyen Alaska’dan Senatör Lisa Murkowski de potansiyel bir Cumhuriyetçi destekçisi olarak kabul ediliyor ve konumunu henüz açıklamadı, yalnızca önceki desteğinin bu sefer nasıl oy kullanacağının bir göstergesi olmadığını söyledi.

Beyaz Saray ve Senato Demokrat liderleri, Yargıç Jackson’ı Cumhuriyetçi desteği olmadan onaylamanın, çeşitlendirme için gecikmiş bir adım olarak gördükleri konusunda talihsiz bir mesaj göndereceğini söylediler. mahkemenin.

Illinois Demokrat Senatörü Richard J. Durbin Salı günü yaptığı açıklamada, “Adaylığına Cumhuriyetçi desteğimiz olduğunu içtenlikle umuyorum” dedi ve Cumhuriyetçi senatörlere “sessizce” ulaştığını belirtti. “Cumhuriyetçi Parti içinde onlarla konuşmamdan tanıdığım, tarihi, bu adaylığın önemini anlayan ve Bay Lincoln’ün partisinin, Büyük Eski Parti’nin gemide olduğundan emin olmak isteyenler var.”

Bayan Collins, adaylık sürecinin aşırı taraflı hale geldiğini söyledi.

“Her kararda hemfikir olacağım yargıçların hiçbirini beklemiyorum – bu imkansız” dedi. Ama ön yargıdan, tarafgirlikten, tercihten uzak, tarafsız, içtihat, hukuk dili ve Anayasa ile uyumlu bir yönetim içinde olmalarını istiyorum” dedi.