Beyaz Saray Öğrenci Kredisi Bağışlaması 400 Milyar Dolara Mal Olabilir

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON – Partizan olmayan Kongre Bütçe Ofisi Pazartesi günü bir raporda, Başkan Biden’ın on milyonlarca borçlu için önemli miktarda öğrenci kredisi borcunu silme planının yaklaşık 400 milyar dolara mal olabileceğini söyledi.

Tahmin, öğrenci borçlarının affedilmesi taraftarları ile girişimin pervasız harcama olduğunu söyleyenler arasındaki tartışmayı yeniledi.

CBO ayrıca, Bay Biden federal öğrenci kredisi geri ödemelerini yıl sonuna kadar uzattığından, planın tam fiyat etiketinin daha da yükselebileceğini ve bunun yaklaşık 20 milyar dolara malolabileceğini söyledi.

Ağustos ayında, Bay Biden, yılda 125.000 dolardan az kazananlar için 10.000 dolar ve düşük gelirli aileler için Pell hibeleri alanlar için 20.000 dolar borç affetme planını açıkladı. CBO, federal hükümetten doğrudan kredi alan 37 milyon borçlunun yüzde 90’ının, daha önce kullanılabilir hale gelen borç affından yararlanmasını bekliyor.

Beyaz Saray Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yasal meydan okumaları başlatma sözü veren muhafazakar eleştirmenlerin eleştirilerine rağmen planını ilerleteceğini belirtti. Pazartesi günü, Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, eleştirinin “gürültü” anlamına geldiğini söyledi ve Başkan Biden’ın öğrenci kredisi yardım planının önemli bir bölümünü almaya hak kazanan Amerikalıların “çok yakında af başvurusunda bulunabilmeleri gerektiğini” söyledi. ”

Pazartesi günü gazetecilere yapılan bir telefon görüşmesinde, yönetim yetkilileri tahmini “oldukça belirsiz” olarak nitelendirdi.

Yine de, borcun hafifletilmesi için resmi zamanlama belirsizdir; Milli Eğitim Bakanlığı, yıl sonuna kadar bir başvuru süreci başlatacağını söyledi.

Öğrenci kredisi borçlularının yaklaşık yüzde 60’ı Pell hibeleri aldı ve çoğunluğu yılda 30.000 dolardan az kazanan ailelerden geliyor. Eğitim Departmanı, 27 milyon borçlunun 20.000 dolara kadar yardım almaya hak kazanacağını tahmin ediyor.

Milyonlarca başka borçlu, yılda 125.000 ABD Dolarından az kazandıkları veya 250.000 ABD Dolarından az kazanan hanelerde bulundukları sürece 10.000 ABD Doları borç indirimi almaya hak kazanacak. Borçlular, 2021 veya 2020’de bildirdikleri gelire göre değerlendirilecektir.