6 Ocak Transkriptleri, Trump’ın Genel Afları Nasıl Değerlendirdiğine Yeni Bir Işık Tuttu

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Kongre Binası’na 6 Ocak’ta düzenlenen saldırıyı soruşturan Meclis komitesi, Salı günü, eski Başkan Donald J. Trump’ın Kongre Binası isyanıyla bağlantılı olarak suçlananlar için nasıl “genel aflar” gördüğü ve kaç kişinin kaç kişi olduğu hakkında daha fazla ayrıntı sağlayan 18 ek tutanak yayınladı. üst düzey siyasi müttefiklerinden biri, başarısız bir şekilde bu tür aflara dahil edilmeye çalıştı.

Komitenin yüzlerce röportaj hazinesinden gelen transkriptler, isyancılar, Beyaz Saray çalışanları, Kongre’nin Cumhuriyetçi üyeleri ve başkanın bazı üyeleri de dahil olmak üzere Bay Trump’ın yörüngesindeki birçok kişinin ne ölçüde hareket ettiğine dair artan kanıtlara dayanıyor. avukatlar 6 Ocak 2021 olaylarından sonra af talep ediyorlardı.

Bay Trump’ın personel müdürü Johnny McEntee, bir röportajda, eski başkanın görevdeki son günlerinde Kongre Binası’nın ihlali için bir “genel af” fikrini ortaya attığını, ancak Pat A. Cipollone’un nasıl ortaya attığını hatırladı. Beyaz Saray avukatı reddetmişti.

“Cipollone hayır dedi,” diye hatırladı Bay McEntee. “Bir gün Oval’e girdiğimizde bunun tartışıldığını hatırlıyorum ve başkanın ‘Peki ya şiddet içermeyen, binaya öylece giren insanları affetseydim?’ Ve Beyaz Saray danışmanının ona biraz tepki verdiğini düşünüyorum.”

Bay McEntee, Bay Cipollone’un, Bay Trump’ın, başkanın 2020 seçimlerini bozma çabasında hiçbir rol oynamamış olanlar da dahil olmak üzere, tüm Beyaz Saray personelinin affedilmesi gerektiği fikrini de reddettiğini hatırladı.

“Cipollone’un bu konuda ‘Peki, neden birinin affa ihtiyacı var?’ diye sorduğunu hatırlıyorum.” ‘ Sanırım Cipollone, ‘Evet ama burada hiç kimse yanlış bir şey yapmadı’ dedi.”

Bay McEntee’nin ifadesini içeren – Salı günü yayınlanan transkript grubu; Bay Trump’ın çalışma sekreteri Eugene Scalia ile bir röportaj; ve bir Beyaz Saray yardımcısı olan Cassidy Hutchinson’ın ifadesinden iki transkript daha – komitenin yayınladığı transkript sayısını 100’ün üzerine çıkardı.

6 Ocak’taki Olayları Anlayın

• Zaman çizelgesi: 6 Ocak 2021’de, 2020 Seçim Günü’nden 64 gün sonra, Başkan Donald J. Trump’ın destekçilerinden oluşan bir kalabalık Kongre Binası’na baskın düzenledi. İşte saldırının nasıl geliştiğine yakından bir bakış.
  • Bir Öfke Günü:Binlerce video ve polis telsizi iletişimini kullanan bir Times soruşturması, ne olduğunu ve neden olduğunu ayrıntılı bir şekilde yeniden oluşturdu.
  • Kayıp Hayatlar:İki partiden oluşan bir Senato raporu, saldırıyla bağlantılı olarak en az yedi kişinin öldüğünü tespit etti.
  • 6 Ocak Katılımcıları: Trump mitingine katılan ancak Kongre Binası’nı ihlal etmeyenlerin çoğuna göre, o tarih ülke için kara bir gün değildi. Yeni bir başlangıçtı.
Panel bu hafta yüzlercesini daha yayınlamayı planlıyor. Komite üyeleri, tüm transkriptlerini yayınlamazlarsa, Cumhuriyetçilerin 3 Ocak 2023’te Meclisin kontrolünü ele geçirdiklerinden önce serbest bırakılmak üzere kendilerinden bilgi toplayacaklarından endişe duyduklarını söylediler.

Geçen hafta 6 Ocak komitesi, Capitol saldırısına ve buna yol açan olaylara ilişkin 845 sayfalık son raporunu yayınlayarak, Bay Trump’ın 2020 seçimlerini bozmak için amansız çabasının şiddetin ana nedeni olduğunu ilan etti. Bay Trump, 6 Ocak raporunu “son derece partizan” olarak nitelendirerek eleştirdi.

Komite raporunda defalarca af taleplerine atıfta bulundu, ancak Kongre üyelerinden 21 Aralık 2020’de Beyaz Saray’da seçimi bozma planının tartışıldığı bir toplantıya katılanları “kendi görüşlerini ifşa eden” olarak seçti. açık bir suçluluk bilinci.”

Bay McEntee ifadesinde Florida Cumhuriyetçi Temsilcisi Matt Gaetz’in kendisine Bay Trump’ın genelkurmay başkanı Mark Meadows aracılığıyla af istediğini söylediğini hatırladı. Bay McEntee komiteye, Bay Gaetz’in federal bir seks kaçakçılığı soruşturmasından endişe duyduğuna inandığını söyledi. Bay Gaetz, bu konuda yanlış bir şey yaptığını reddetti.

Bayan Hutchinson panele, hem Bay Gaetz’in hem de Alabama Temsilcisi Mo Brooks’un “o toplantıya katılan üyeler ve 21 Aralık toplantısında olmayan bir avuç diğer üye için genel bir af” için baskı yaptıklarını söyledi. boş aflar.”

Ayrıca Bay Meadows’un geniş aflar istediğini de söyledi.

“Bay. Meadows, o gün Kongre Binası’na giden herkesle ilgili bir şiddet çağrışımı olacağından kişisel olarak endişeliydi, bu nedenle bunun, Kongre Binası’nda bulunanları affetmek için Beyaz Saray Hukuk Müşavirliği’ne iletmeye ve eğlendirmeye değer bir fikir olduğunu düşünmüştü. dedi.

“Birkaç Beyaz Saray çalışanının ve yönetim yetkilisinin ayrılmadan önce kendilerini affetmek istediği bir dönem vardı ve o da onlardan biriydi. Bunun için başkana çok sıkı lobi yaptığını hatırlamıyorum ama personel affı olacaksa o gruba dahil olmak istediğini biliyorum.”

Bay Meadows’un bir sözcüsü, Bay Trump’tan af dilediğini yalanladı.

Bayan Hutchinson’ın ifadesine göre, Teksas Temsilcileri Louie Gohmert, Pensilvanya’dan Scott Perry ve Arizona’dan Andy Biggs, af almakla ilgilendiklerini ifade ettiler. Ayrıca Ohio Temsilcisi Jim Jordan’ın aflardan “bahsettiğini” ancak doğrudan af talebinde bulunmadığını ve yeni seçilen Georgia Temsilcisi Marjorie Taylor Greene’in de Beyaz Saray Hukuk Müşavirliği ile ilgilendiğini duyduğunu ifade etti.

İlgili milletvekilleri, Bay Gaetz ve Bay Brooks dışında af talebinde bulunmayı reddettiler. Bay Brooks, Kongre’nin tüm üyeleri için af istediğini doğruladı, ancak bunun Adalet Bakanlığı’nın Biden yönetimi tarafından “istismar edileceğine” inandığı için olduğunu söyledi. Bay Brooks, Beyaz Saray’a gönderdiği ve talebi Bay Trump’ın talimatıyla yazılı hale getirdiğini söylediği mektubu yayınladı.

Yeni yayınlanan transkriptlerde Bayan Hutchinson, Bayan Greene’in QAnon komplo teorilerine katılan destekçilerinden kaçının şiddet olaylarından önce 6 Ocak’taki miting için Washington’a geldiğini açıkladığını hatırladı.

Bayan Hutchinson, Bay Meadows ile Gürcistan’dayken, Bayan Greene’in “bizimle QAnon ve QAnon’un mitinge gitmesi hakkında konuşmaya başladığı ve QAnon olan pek çok seçmeni olduğu ve hepsi olacak” olduğu bir konuşmayı hatırladı. orada. Ve ona 6’sındaki miting için Washington, DC’ye giderken fotoğraflarını gösteriyordu.

Bayan Greene’in daha sonra Bay Trump ile benzer bir konuşma yaptığını ve ona, seçmenlerinden birinin “Q” tişörtü giydiği bir fotoğrafını gösterdiğini söyledi. Bayan Hutchinson, “Onların hepsi benim insanlarım,” dediğini hatırladı.

Bayan Hutchinson ayrıca, Bay Trump’ın 7 Ocak 2021’deki bir konuşmasında isyancıları affetmekle ilgili bir dil eklemek istediğini, ancak bu dilin kaldırıldığını ifade etti.

“İçinde af dilinin yer aldığı bir versiyon görmüştüm ve ardından bir sonraki versiyonda bu dil kaldırılmıştı” diye hatırlıyor. “O sabah ofisimize gelen Beyaz Saray Hukuk Müşavirliği’nden, bunu konuşmaya dahil etmenin iyi bir fikir olmadığını düşündüklerini anladım.”

Panel önündeki ifadesinde Bay Cipollone, belirli af tartışmalarını tartışmayı reddetti, ancak bu fikre karşı olduğunu doğruladı.

“Af yetkisi geniştir. Ama bu pek çok nedenden dolayı iyi bir fikir olduğunu düşündüğüm bir şey değildi. Ve günün sonunda bunların hiçbiri olmadı” dedi.

Beyaz Saray’a yeniden seçilmesi durumunda, Bay Trump, bu yıl Teksas’ta düzenlenen bir miting de dahil olmak üzere, 6 Ocak’taki sanıkları affetme fikrini kamuoyuna açıkladı. 6 Ocak isyanıyla ilgili olarak 900’den fazla kişi suçlandı. Bazıları Bay Trump’ın emrini yerine getirdiklerine inandıklarını söylediler.

Transkriptler ayrıca, eski başkanı daha zararlı olabilecek bazı fikirlerinden vazgeçirmeye çalıştıklarını söyleyen eski Trump yönetimi yetkililerinin ifadelerini de içeriyor.

Yakın zamanda Kongre’de Ohio’yu temsil etmek üzere seçilen eski bir Trump danışmanı olan Max Miller, Bay Trump’ın kendisine Rudolph W. Giuliani de dahil olmak üzere asılsız seçim sahtekarlığı iddialarını ileri süren avukat ekibinin mitinginde konuşması gerekip gerekmediğini sorduğunu söyledi. 6 Ocak 2021.

Bay Miller, “Rudy Giuliani ile ilgili endişem, seçimlerdeki usulsüzlüklerle ilgili pek çok iddiada bulunması ve halihazırda aktif bir davaya dahil olması,” diye hatırladı. “Rudy’nin söylemiş olabileceği bir konuşma noktasından geri adım atmaya karar verirse, onu o sahneye çıkarıp başka davalara maruz bırakarak başkanı utandırmak istemedim.”

Nihayetinde, Bay Giuliani mitingde konuştu ve burada “dövüşerek yargılama” çağrısında bulundu.

Transkriptler ayrıca çalışma bakanı Bay Scalia’nın Aralık ortasında başkana Joseph R. Biden Jr.’ın zaferini kabul etmesi gerektiğini söylediğini söyleyen ifadesini de içeriyor.

Bay Scalia, röportajı sırasında panele, artık Bay Trump’ın seçimden sonraki haftalardaki davranışının şiddete doğrudan katkıda bulunduğuna inandığını söyledi.

Bay Scalia, “Seçim sonucuna karşı devam eden direnişinden rahatsız oldum ve 6 Ocak’tan önceki seçimlere yönelik tutumunun, Kongre Binası’na yapılan saldırıya şu veya bu şekilde katkıda bulunduğunu düşündüm,” dedi.